Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/np33407/domains/emmaste.ee/public_html/vald/plugins/system/bigshotgoogleanalytics/bigshotgoogleanalytics.php on line 29 Emmaste Vallavalitsus - Krusensterni näituse avamine 7.12.2008

Krusensterni näituse avamine 7.12.2008

PRESSITEADE

 

 

 

 

Pühapäeval, 7. detsembril 2008 kell 13

avatakse Sõru Merekeskuse muuseumis näitus

Admiral Adam Johann von Krusenstern. Maailmareis 1803-1806.

 

Näitus annab rohke pildimaterjaliga illustreeritud ülevaate ühest meresõiduajaloo   huvitavast peatükist, esimesest Vene ümbermaailmareisist

ning  tutvustab admiral Krusensterni seiklusrikast elu ja teenistust  Vene, Briti ja Ameerika lippude all.

 

7. augustil 1803 Kroonlinnast alanud ekspeditsiooni eesmärk oli Vaikse ookeani ranniku uurimine, Vene-Ameerika kompanii kaubanduse arendamine ja Vene diplomaatide esinduse Jaapanisse toimetamine. Sihiks oli kõigepealt Brasiilia, edasi Kap Hoorni kaudu Vaiksele ookeanile, kus külastati nii soojemaid (Markiisisaared, Havai) kui ka külmemaid piirkondi (Kamtšatka, Sahhalin, Kuriilid). Jaapanis missioon ebaõnnestus ning saadikuid keelduti vastu võtmast. Macaost algas kojusõit Kroonlinna üle India ja Atlandi ookeanide.

 

Tallinna lähedal Hagudi mõisas sündinud  baltisaksa maadeuurija  juhitud ekspeditsiooni esimene sihtkoht oli üle Balti- ja Põhjamere sõites Santa Cruz  Tenerifel, kuhu 1980. aastatel sattus ka “Hiiu Kaluri” ookeanikalureid. Paljud teisedki sel reisil läbitud ookeanid, mered,  sadamad ja riigid on tuttavad ka  varasemast Hiiumaa meresõiduajaloost.

 

Külastajale ja meresõiduhuvilistele annab  näitus hea võimaluse võrrelda   oma tänaseid reisimuljeid ja -tingimusi 200 aasta taguste reisikirjeldustega.

 

 

 

Näituse  on koostanud Tartu Ülikooli Ajaloo muuseumi teadur Terje Lõbu, kujundaja  on Margot Sakson.

Näitust eksponeeritakse Sõru muuseumis 2009. aasta märtsikuuni.

 

 

Pressiteate koostas

 

Helve Russak

Sõru muuseum

5115169

helve.russak(at)gmail.com

tka

banner est

emmaste eas