Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/np33407/domains/emmaste.ee/public_html/vald/plugins/system/bigshotgoogleanalytics/bigshotgoogleanalytics.php on line 29 Emmaste Vallavalitsus - Sõru muuseum tähistab 15. tegevusaastat

Sõru muuseum tähistab 15. tegevusaastat

Reedel, 23. mail 2014 tähistab Sõru muuseum 15. tegevusaastat

Sõru muuseum loodi 1999. aastal. Koju toodi hiiu laevaehituskunsti ainus säilinud näidis, 1938. aastal ehitatud puupurjelaev Alar ja alustati selle renoveerimist. Oma ajaloolist mälu –laevaehitus- ja meresõidutraditsiooni –teadvustava kogukonna initsiatiivil pandi alus avalikkusele eksponeeritud esemekogule. Esimesel kümnel aastal toimus intensiivne (kuni 20 näitust aastas, 5000  külastajat) näitusetegevus. Järgnevail aastail vähendati näituste arvu ja keskenduti merekultuuri kollektsiooni arendamisele. 2014. aastal koosneb see 5576 esemest. Kollektsiooni sisuks on hiiu mere- ja rannaelu esemed, fotod ja dokumendid.
Sõru muuseumi kollektsioon iseloomustab jõuliselt kohaspetsiifilist (sh ka hiiu diasporaa globaalset) elukeskkonda ja elulaadi. Aja, koha ja sotsiaalse konteksti väärtused muudavad muuseumikollektsiooni omamoodi selgelt eristuva intellektuaalse kapitali tunnustega hiiu kultuuri kaubamärgiks, mis iseloomustab eriliste oskuste, kõrge eneseteadvuse ja eneseväärikusega siitkandist pärinevaid hiiu meremehi, kalureid, laevaehitajaid, rannakülade rahvast tervikuna.
Kuigi Emmaste kui geograafiline perifeeria on viimase 70-aastaga inimeste poolest kolm korda väiksemaks jäänud, jätkab tänane Sõru muuseum hiiu merekultuuri kollektsiooni süstematiseerimise ja selleteemaliste haridusprogrammide levitamise kursil, sest „kui me ise oma pärandit ei väärtusta, siis ei tee seda mitte kunagi ka keegi teine. Eelkõige meie endi hinnang annab asjale mõtte.“  

Mineviku kaudu saab ehitada tulevikku ainult siis, kui kogukond muuseumi omanikuna pärandit hinnata oskab ja suudab. Seda kinnitab ilmekalt muuseumi 15. tegevusaasta tähistamist kaunistav Emmaste laste loomingu näitus, AJAMERE PUUDUTUS, mis seostab muuseumi avakollektsiooni noorte loomingus väljenduva maailmavaate ja hoiakutega. Püsiväärtustel on tulevikku!

Helve Russak

Direktor,

Sõru muuseum

tka

banner est

emmaste eas