Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/np33407/domains/emmaste.ee/public_html/vald/plugins/system/bigshotgoogleanalytics/bigshotgoogleanalytics.php on line 29 Emmaste Vallavalitsus - EMMASTE VALD JA VALLAKODANIKUD LÄBI KOLME SAJANDI

EMMASTE VALD JA VALLAKODANIKUD LÄBI KOLME SAJANDI

Muuseum avardab mõtteruumi – näitus

EMMASTE VALD JA VALLAKODANIKUD LÄBI KOLME SAJANDI

25. aprillist kuni 4. maini 2012 Sõru muuseumis 

 

30. aprillil tähistab Emmaste vald oma taasasutamise 20. aastapäeva. Käesoleval aastal täitub ka 146 aastat Emmaste kihelkonna moodustamisest  (1866) ja 100 aastat praeguse Emmaste vallamaja ehitamisest (1912).

Saabuva tähtpäeva eel  on aktuaalne küsida, kuidas on vald tekkinud ja arenenud, kes on olnud selle valla ülesehitajad ja tema näo kujundajad palju sügavamas ajaperspektiivis. Kuidas peegeldub valla areng merelise Emmaste valla muuseumi peamiselt meresõidu, laevaehituse ja kalapüügiga seotud materjalides? Kui oluliseks dialoogipartneriks on  muuseum kohalikule omavalitsusele ja selle valijatele? Kuidas muuseum suhtestub sotsiaalse reaalsusega – kas ja kuidas  rääkida ühe valla ajaloost meid praegu ümbritseva kohalike omavalitsuste diskussiooni taustal? Kas selles kontekstis võiks laiema avaliku arutluse objektiks olla ka valla ajalugu?

 

Kohalik omavalitsus on riigi alus. Euroopa Liidus on 100 000 kohalikku omavalitsust. Vald on väikseim omavalitsuslik haldusüksus Eestis. 17. ja 18. sajandil oli vald talupoegadega asustatud mõisamaa osa, mis allus täielikult mõisniku võimule. 1816. aasta talurahvaseadustega loodi mõisavalitsusest sõltuvad mõisavallad. 1866. aasta vallaseadus muutis valla iseseisvaks talurahva haldusüksuseks, mida juhtis vallavolikogu ja selle valitud vallavanem ehk talitaja. Sealtpeale  tegutsesid ja omandasid kohaliku elu korraldamise kogemusi sellestsamast vallast pärit inimesed. Nõukogude okupatsiooni ajal  asendas 1950. aastate haldusreform vallad külanõukogudega.  Taastatud eesti vabariigis said vallad uuesti eluõiguse 1990. aastate alguses.

Näitusel eksponeeritakse aega lineaarse reana. Selles reas on  Emmaste valla kodanike portreed möödunud aegadest: Vene tsaari alamad, Eesti vabariigi kodanikud, nõukogude okupatsiooni aegsed kolhoosnikud. Ajarea lõpetavad  tänased vallakodanikud. Muuseumis leiduvad  originaaldokumendid ja esemed „valgustavad välja“ 19. ja 20. sajandi vallakodanikke ja vallatalitajaid.  21. sajandi alguse vallakodanik on eelnevate sajanditega võrreldes hoopis teistsugune. Muuseumis leiduvad ajalooallikad viitavad sellele, et kolme sajandi pikkune areng pole mitte ainult kahandanud inimeste arvu Emmaste vallas (1897. aastal 3929 ja 2012. aastal 1344 elanikku), vaid ka endised mereliste tegevusaladega seotud ametid ja rollid on tänases maailmas jäänud meie rikka kultuuripärandi osaks.  

Helve Russak

Direktor

tka

banner est

emmaste eas