Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/np33407/domains/emmaste.ee/public_html/vald/plugins/system/bigshotgoogleanalytics/bigshotgoogleanalytics.php on line 29 Emmaste Vallavalitsus - Advendiaeg ei ole sõjaaeg ehk põgusalt pürotehnikast.

Advendiaeg ei ole sõjaaeg ehk põgusalt pürotehnikast.

Kätte on jõudnud advendiaeg – aasta kõige pimedam ja rahulikum aeg.  Paljudele meist on see aeg talviseks puhkuseks. Käiakse tavapärasemalt enam üksteisel külas või nauditakse lihtsalt talvist rahu ja vaikust.   Paraku kipub igal aastal kõike seda ilusat rikkuma teedel ja tänavatel aeg ajalt kostuvad kärgatused, viled ja valgussähvatused, mida tekitavad mitmesugused pürotehnilised tooted, mida juba varakult  suuremates kaubandusasutustes müüma hakatakse.

 

Muidugi tekitavad kõikvõimalikud viled, praginad ja raketid just poisikeste hulgas suurt huvi ja vastavate müügilettide juures ei näi klientidest puudust tulevat. Siiski tuleb meeles pidada, et kõike, mis on vabalt müüa, ei tohi veel vabalt ja kõikjal kasutada.

Igal aastal on politseile kõige rohkem peavalu valmistanud paugutite kasutamine.

Pauguti lõhkematerjaliseaduse tähenduses on teravaid kilde mitteandvasse paberist või plastmassist kesta paigutatud pürotehniline toode, mis laengu süttimisel tekitab peamiselt heliefekti (paugu).

Paugutite jaekaubandus on keelatud.

Pauguti kasutamine on keelatud. See keeld ei laiene pürotehniku pädevustunnistusega isiku suhtes, kes kasutab paugutit oma majandus- ja kutsetegevuses.

Avalikus kohas on keelatud kasutada pürotehnilisi tooteid, millega kaasnev heli- või valgusefekt oleks teist isikut oluliselt häiriv. Nii avalikus kohas kui avalikuks kohaks mitteolevas kohas ei või kasutada pürotehnilisi tooteid, millega kaasneb kestev või korduv teist isikut häiriv müra- või valgusefekt, ajavahemikul kella 22.00-st kuni 6.00-ni, puhkepäevale eelneval ööl kella 00.00-st kuni 7.00-ni. Käesolevas lõikes sätestatud keeld ei kehti ööl vastu 1. jaanuari, 25. veebruari ja 24. juunit või kui kohalik omavalitsus on andnud ilutulestiku korraldamise loa.

Alla 14-aastasele isikule on keelatud pürotehnilist toodet müüa, välja arvatud selline klassi I pürotehniline toode (väga madala ohutasemega ja minimaalse müratasemega ilutulestiku tooted, mis on ette nähtud kasutamiseks piiratud alal, kaasa arvatud elamute siseruumides kasutatavad ilutulestikud), mille kasutusjuhendis on eraldi välja toodud väiksem vanusepiirang.

Alla 18-aastasele isikule on II klassi  pürotehnilise toote (madala ohutasemega ja madala müratasemega ilutulestiku tooted, mis on ette nähtud kasutamiseks väljas piiratud alal), müümine keelatud.

III klassi  pürotehnilist toodet (keskmise ohutasemega ilutulestiku tooted, mis on ette nähtud kasutamiseks väljas suurel avatud alal ja mille müratase ei kahjusta inimeste tervist) võib müüa vähemalt 21-aastasele isikule isikut tõendava dokumendi esitamisel. Müüja peab toote müügi registreerima vastavasse raamatusse kuhu kantakse ostetud toote nimetus ja kogus ning ostja nimi, isikukood ja elukoht. Ostjalt võetakse allkiri selle kohta, et pürotehnilist toodet kasutatakse üksnes kasutusjuhendis ettenähtud viisil ja otstarbel ning kooskõlas lõhkematerjaliseadusega.

Pürotehniliste toodete müümisel peab müüa rangelt kinni pidama toote kasutusloale märgitud vanusepiirangust  ja müügiajast. Muidugi on sellega teatud raskusi, kuna alati leidub keegi hea vanem sõber, kes vajaliku kauba välja ostab. Sellest patust ei ole kahjuks puhtad ka mõningad vastutustundetud lapsevanemad.  See teeb muidugi väga murelikuks, kuna pürotehnika oskamatu kasutamise tulemusel võib juhtuda ja on juhtunud igal aastal õnnetusi, mis võivad jätta endast jälje kogu eluks.

Seepärast nii lapsevanemad kui ka vanemad kaaslased, mõelge võimalikele tagajärgedele enne lastele keelatud kauba ostmist.

Jõulud on rahulikud pühad, kui tullakse kaugelt koju. Pered saavad üle hulga aja kokku. Käiakse kirikus ja kalmistutel, kus meenutatakse meie hulgast lahkunuid. Õhtul jõululauas tehakse tagasivaade möödunud aastale.  Austagem oma ligimeste soovi pühi rahulikult tähistada.

Ilusat advendiaega, rahulikke ja turvalisi jõulupühi ja meeleolukat aastavahetust.

Andrus Roosa

piirkonnapolitseinik

tka

banner est

emmaste eas