Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/np33407/domains/emmaste.ee/public_html/vald/plugins/system/bigshotgoogleanalytics/bigshotgoogleanalytics.php on line 29 Emmaste Vallavalitsus - Näitus Jegard Kõmmuse vaimsest pärandist

Näitus Jegard Kõmmuse vaimsest pärandist

Euroopa päeva eel, laupäeval, 8. mail 2010 kell 14 avatakse Hiiumaa Sõru muuseumis näitus Hiiumaa kirjaniku, keelemehe ja koduloouurija Jegard Kõmmuse vaimsest pärandist.

 

Jegard Kõmmus nägi ilmavalgust Sõrul 21. detsembril 1914 ja läks manalateele Kärdlas 30. mail 1988. Igapäevase leiva teenis Jegard meremehena: enne Teist ilmasõda madrusena kaugesõidulaevadel ja pärast ligisõidutüürimehe ning sadamaülemana Hiiumaal. 1961. aastast alates oli ta Eesti Rahva Muuseumi hinnatud korrespondent. Ta kirjutas värvikalt hiidlaste rannakülaelust ja meresõitudest ning talletas muheda hiiu naljaga vürtsitatud rahvaluulet ja murdekeelt. Lisaks pärimuse kogumisele oli Jegard ka andekas luuletaja ja sõnaosav kirjanik, kelle loomingut on viisistanud mitmed heliloojad ja avaldanud kohalikud ajalehed.

Tänases, tihtipeale pealiskaudses ja kiirustavas argipäevas, muutuvad üha haruldasemaks heasoovlikud, humoorikalt elujaatavad ja omakultuuri toetavad hoiakud. Sellest kõigest on võimalik osa saada tänu Jegard Kõmmuse rikkaliku, ligi 5000 leheküljelise eesti- ja hiiukeelse pärimuskogu, luule- ja proosaloomingu põhjal koostatud väljapanekule. Näituse helitausta moodustavad Jegardi enda emmaste murrakus räägitud pärimus- ja eluloolised jutud.

Näituse avamine Euroopa päeva eel teadvustab meie lokaalsete kultuurinähtuste kuulumist Euroopa kultuuripärandi hulka. Hiiu meresõidu- ja rannaeluteemad, nende kütkestav esituslaad ja sisurikkus aitavad meil tunnetada ennast oma kultuuripärandi kaudu 21. sajandi Euroopa kultuuri rikastavate osalisena.

Näitusel on kasutatud Sõru muuseumi, Hiiumaa muuseumi, Eesti Rahvaluule Arhiivi ja Jegard Kõmmuse järeltulijate perearhiivide materjale.

Näituse koostas Eesti Kirjandusmuuseumi teadur Helen Kõmmus, kujundasid Liia Lüdig- Algvere ja Aado Algvere.

Näitust toetas programm „Saarte pärimuslik kultuurikeskkond 2008-2010" ja Eesti Kultuurkapital.

Helve Russak

Direktor

Sõru muuseum

5115169

Näitusematerjalid Jegard Kõmmuse pärandist on üleval veebiaadressil

http://www.folklore.ee/~helen/Hiiumaa/Jegard/

tka

banner est

emmaste eas